Jak je to s výrobou silikonového nádobí

Rok 2021 byl jízda

V článku se podíváme pod pokličku našeho příběhu se silikonovým nadobím pro děti, na detaily certifikace a na Vaše nejčastější dotazy.

Spousta z Vás ví jak jsme bojovali s konkurencí, kolika kontrolami ze strany ČOI jsme si prošli a jak jsme se za poslední rok změnili. Kdo neví, může si o certifikaci a konkurenci přečíst více zde. 

Když jsme se začali věnovat prvním silikonovým výrobkům jako jsou klipy na dudlík a kousátka, cítili jsme, že jen u nich nezůstaneme. Silikon nás nadchnul, ať už údržbou, tak jeho vysokou škálou barevnosti a manipulace.

Vlastní zkušenost

Vše co jsme zatím vytvořili a dokázali, bylo kvůli naší princezně. Když jsme začali řešit první příkrmy, nedokázali jsme pochopit s manželem kolik je tu prodejců s kvalitou, která neodpovídala ceně. Silikonové nádobí, které by bylo testované, cenově přijatelné a vhodné pro tak malé děti bylo nemožné sehnat. A tak jsme se vrhli na zjišťování co udělat pro to udělat řadu svého nádobí.

Samozřejmě jsme byli plný optimismu a nadšení, než přišly první informace a nemilé zprávy. Vlastní tvary, vlastní formy nákladově tak, že za kus nádobí jsme přes pětistovku a schvalovací, certifikační proces minimálně rok, plus další půl rok certifikace materiálů. Mezitím zákaz prodeje samozřejmostí, takže by výroba stála rok a půl, náklady by běžely a my na straně neměli peníze na to abychom se do toho pustili a mohli dotovat další čas.

Začali jsme být realisti, a zjišťovat možnosti tvarů nádobí schválené pro EU a jejich normy. Museli jsme si zjistit ochranné známky, zda někdo na tvar nemá tzv. ,,patent'' . 

Objevili jsme pár možností, rychle se vrátilo nadšení a my jsme začali jednat s výrobci strojů a forem.

Už od klipů na dudlík a kousátek jsme věděli, že silikon je nezávadný a prošel přísnými zkouškami, aby byl vhodný pro děti mladší tří let. Ale samozřejmě nádobí se upravuje zase jinou normou a to ČSN EN 14372, takže nás čekala další certifikace. Kde procházelo nádobí testem pro styk s potravinami třeba s mléčnou bílkovinou, která je pro první příkrmy jako kašičky opravdu důležitá, je agresivní a proto bylo potřeba ohlídat změny, které by mohla s nádobím způsobit. Taky i mechanické a technické zkoušky. Všechny testy dopadly na výbornou a naše nádobí má certifikaci a je vhodné i pro děti mladší tří let. Na toto je potřeba si u popisu nádobí dávat pozor, jakmile není napsáno od kdy je nádobí vhodné případně přeškrtnutá značka (0-3 a hlavička miminka) nádobí bych opravdu prckovi nedala, protože se z něj může uvolňovat cokoliv a může obsahovat některé škodlivé látky.

Vaše dotazy k silikonovému nádobí

Začneme z ostra...

1. Proč jsem našla Vaše nádobí na Aliexpre*su?  Naše nádobí to opravdu není, na této prodejní platformě najdete milion fejků, či kazových výrobků, které se nedostaly do klasického prodeje. Jak jsme psali výše, nádobí je naše, materiálově, ale formy jsou již předem schválené a prodávají se klasicky ve velkoobchodě. Naše nádobí najdete zatím jen u nás na eshopu.

 

2. Jak na přísavky když nedrží? Snažíme se natočit postupně videonávody, ke každému druhu, zde je malá ukázka na silikonové misky. Postup je u každého nádobí podobný, je vždy potřeba promačkat a používat. Silikonové nádobí je z výroby pevné a je potřeba mu pomoct. Odezva od Vás pokud poradíme a kouknete na video je z 95% úspěšná. Pokud na nádobí není viditelná vada. 

3. Co znamená, že jste VÝROBCI? Znamená to jediné, že nádobí je značkou Desami, my za něj odpovídáme, my řešíme reklamace. Nejsme dovozci, ani přeprodejci. 

4. Může nádobí do myčky či mikrovlnky? Jasně, nádobí může i do trouby do 240°se udává, ale opravdu vydrží hodně.